Strońsk

Cmentarz rzymskokatolicki w Strońsku koło Sieradza


Strońsko jest wsią o średniowiecznym rodowodzie, czego widomym dowodem jest istniejący do dzisiaj we wsi poźnoromański kościół pod wezwaniem św. Urszuli. Strońsko leży na prawym brzegu Warty niemal na wprost Sieradza i około 10 km od Zduńskiej Woli. Ciekawostką XIII wiecznego kościoła są graffiti wyryte w cegle przy wejściu do świątyni. Niektóre pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Jeden z lepiej zachowanych napisów to autograf kogoś, kto podpisał się Gregorius Brzesnesis.

Zarówno w kościele, jak i na pobliskim cmentarzu w kaplicy zachowały się epitafia. Na samym cmentarzu jednak godne uwagi są w zasadzie tylko dwa jednoznacznie szlacheckie obiekty.

Pierwszy z nich jest położony za kaplicą przy alei głównej po jej lewej stronie. Jest to pokaźny grobowiec z pomnikiem w tylnej części zbudowanym z nieregularnych głazów granitowych. Całość została wykonana przez firmę K. R. Koziński. Ciekawostką jest to, że firma nie podała adresu, czy choćby nazwy miejscowości, gdzie się znajdowała, jak to bywało w zwyczaju, lecz ... numer telefonu !!

Z epitafium wynika, że pochowano tutaj Czesława Kokczyńskiego urodzonego w Wielgiem, właściciela majątku Świerzyny (l. 33, † 6 IX 1918). Pod danymi umieszczono następujący tekst: Niech Ci Bóg najwyższym spokojem i szczęściem zapłaci za szlachetność Twą za bezmiar uczuć jakim nas otaczałeś .../ Halina i Hania.

Vis a vis, po przeciwnej stronie alei znajduje się obejście grobowe składające się z dwóch płaskich nagrobków z lastryko czy cementu. Spoczęli tu:

Helena z Koprowskich Alabanda - Leszczyńska (1899-1933)

Bohdan Juliusz Leszczyński (1923 - 1925)

z Karpińskich Melania Ewa Koprowska (l. 66, † 1936)

Aleksander Alabanda - Koprowski (1895 - 1941)
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com