Kronika

 

14 sierpnia 2008 r., Zjazd Rodziny Ossowskich herbu Prus I z udziałem delegacji Związku Szlachty Polskiej

Dnia 14 sierpnia 2008 r. delegacja Związku Szlachty Polskiej udała się do Starogardu Gdańskiego na zjazd Rodziny Ossowskich. Zjazd rozpoczął się mszą św. w kościele św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim.

Następnie goście udali się do restauracji, w której spotkanie rozpoczęło się obiadem. Kolejnym punktem spotkania było przedstawianie się wszystkich gości. Na spotkanie przybyło około 80 osób i jak się dowiedzieliśmy, większość z gości to potomkowie Józefa Ossowskiego ur. 11 marca 1864 r. w Starzyskach i Franciszki Janikowskiej. W spotkaniu uczestniczyły także osoby nie będące potomkami tego małżeństwa. Na pewno owocem Zjazdu będzie próba ustalenia wspólnego przodka. 

W międzyczasie odbył się poczęstunek, a następnie Pani Mieczysława von Ossowska opowiedziała o herbie Prus I. Podczas spotkania wygłosiłem referat na temat: "Problemy genealogiczne i heraldyczne pomorskiej szlachty na przykładzie rodziny Ossowskich". 

W trakcie zjazdu WP Marcin Forkiewicz, Sekretarz Związku, wręczył organizatorom okolicznościowy list z pozdrowieniami od Związku Szlachty Polskiej oraz nasze pismo Verbum Nobile. Miłym gestem ze strony organizatorów było podarowanie, na moje ręce, okolicznościowej koszulki przygotowanej na ten zjazd.

Około godz. 21.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z orkiestrą. W przerwie około godz. 22.30 uroczysta kolacja, podczas której podjęto próbę ustalenia daty i organizatorów kolejnego zjazdu. Impreza zakończyła się o godz. 03.00. 

Należy podkreślić, iż w czasie spotkania panowała wspaniała atmosfera. Pod względem organizacyjnym spotkanie przygotowane było doskonale, widać było wielki wkład pracy osób, które podjęły się przygotowania zjazdu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com