Kronika

 

12 grudnia 2008 r., Wizyta w klasztorze po-cysterskim w Gdańsku Oliwie

W dniu 12 grudnia Członkowie naszego oddziału mieli szczególną okazję zobaczyć zakamarki starego klasztoru cysterskiego w Oliwie.

Naszym przewodnikiem był kleryk Mariusz Prusiński, który pisze pracę magisterską na temat wystroju archikatedry oliwskiej. Oprowadził nas zatem najpierw po katedrze omawiając dokładnie prawie wszystkie boczne ołtarze a także opowiadając szczegóły o starych pochówkach w prezbiterium.

Potem przeszliśmy do zabudowań byłego klasztoru, gdzie zachowało się parę oryginalnych pomieszczeń, seria malowideł z XIX wieku i najcenniejsze średniowieczne Lavatorium ze studzienką do mycia rąk.

Obejrzeliśmy Wielki Refektarz z gzymsem wypełnionym portretami opatów cysterskich i biskupów gdańskich, salę urządzoną na pamiątkę podpisania Pokoju Oliwskiego w tymże klasztorze oraz owoLavatorium, które, znajdując się obok refektarza. W czasach średniowiecznych i późniejszych służyło ono mnichom do mycia rąk. Przez nie płynęła odnoga potoku Oliwskiego a więc klasztor miał bieżącą wodę. Obecnie zorganizowano w tym zaułku stałą wystawę starych arcydzieł sztuki sakralnej użytkowej.

Zwiedziliśmy również kaplicę seminaryjną, w której przechowywane są fragmenty z ołtarza na Hipodromie sopockim, przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę świętą.

Nasz przewodnik bardzo interesująco i ciekawie z ogromną znajomością zagadnienia oprowadzał nas,  więc ci, którzy nie mogli nacieszyć oczu pięknymi zabytkami niech żałują.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com