Kronika

 

12-14 września 2008 r., II Spotkania na Gochach - krainie szlachty kaszubskiej z udziałem Reprezentanta Związku Szlachty Polskiej z Chojnic

Z radością przyjąłem zaproszenie na II Spotkania na Gochach, które odbyły się w dniach 12- 14 września 2008 r. w Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu, gdzie gości podjęli Prezes CMS Zbigniew Talewski oraz Dyrektor CMS Aldona Gostomska.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem kolacją, po której nadszedł czas na referaty oraz występy artystyczne. Sesja rozpoczęła się od wystąpienia Wójta Gminy Tuchomie Jerzego Lew-Kiedrowskiego. Zdzisław Zmuda Trzebiatowski wygłosił referat „Kaszubi pod Wiedniem prawdy i fikcje”. Uczestnicy spotkania przeczytali także fragmenty „Kaszebe pod Widniem” H. Derdowskiego. Tadeusz Lipski w swoim wystąpieniu „Motyw wyprawy w odsieczy wiedeńskiej Kaszubów w twórczości Hieronima Derdowskiego” niewątpliwie zachęcił mnie do przeczytania w całości utworu ,,Kaszebe pod Widniem’’. 

Wystąpienie Przemysława Pragerta „Herby szlachty z Gochów w kontekście ich udziału w bitwie pod Chocimiem i Wiedniem” usłyszałem z satysfakcją, że po raz kolejny obalany jest mit, według którego większość szlachty na południowych Kaszubach została nobilitowana po 1683 r. Tym bardziej cieszy mnie treść tego referatu, gdyż sam na łamach "Naji Goche" polemizowałem z T. Cichoszem i p. Goezendorf-Grabowską, którzy powielali mit odbiegający od prawdy. Piątek zakończył się wspaniałymi występami artystycznymi.

W sobotę po śniadaniu organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na wycieczkę. Najpierw udaliśmy się do Bytowa, by tam zwiedzić Muzeum Zachodnio- Kaszubskie, następnie zwiedziliśmy Muzeum Szkolnictwa w Płotowie, złożono także kwiaty na grobowcu zasłużonej rodziny Styp-Rekowskich. W ramach wycieczki pojechaliśmy także na spotkanie z nadleśniczym Jarosławem Czarneckim i odwiedziliśmy cmentarz leśników.

Kolejnym punktem było Kłączno, gdzie odwiedziliśmy Stanisława Szredera regionalistę, nauczyciela i właściciela kaszubskiej, prywatnej Izby Tradycji. No i na zakończenie kaszubskie muzykowanie dla Anny Łajming w Przymuszenie z zespołem Kaszuby z Wiela-Karsina. 

Wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń. Od jakiegoś czasu wybierałem się na wycieczkę po Gochach i cieszę się, że w ramach tego spotkania udało się tak wiele zobaczyć. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała, było bardzo zimno, niestety tego nie można zaplanować i przewidzieć. Sobota zakończyła się wieczorem literackim. W niedzielę po śniadaniu uczestnicy spotkania udali się do Brzeźna Szlacheckiego na uroczystości związane z 325. Rocznicą odsieczy wiedeńskiej.

Podsumowując uważam, że II Spotkania na Gochach były bardzo udane i należy pogratulować organizatorom tak wspaniałej imprezy.

Organizatorzy: Fundacja Naji Gochë, Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu, wójtowie gmin Lipnica, Tuchomie i Studzienice. Przy udziale Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, Nadleśnictwa Osusznica oraz GOK w Tuchomiu.Pomocy organizacyjnej i wsparcia finansowego udzieliły miejscowe instytucje i zakłady pracy.

Tomasz Marcin Cisewski h. własnego
Regionalny Przedstawiciel Związku Szlachty Polskiej
w Chojnicach

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com