Kronika

 

16 lipca 2006 r., Niepołomice, Spotkanie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, związane z obchodami 596 rocznicy Bitwy Grunwaldzkiej. Inauguracja wystawy "Herby szlachty polskiej" przygotowanej przez Oddział Krakowski Związku Szlachty Polskiej


W dniu 16 lipca 2006 r. Związek Szlachty Polskiej Oddział w Krakowie wraz z Fundacją ,,Zamek Królewski w Niepołomicach” zorganizował uroczystości związane z 596 rocznicą bitwy pod Grunwaldem oraz otwarciem wystawy pt. ,,Herby Szlacheckie”.

Wszystko to w miejscu szczególnym - Zamku Królewskim w Niepołomicach, dzisiaj noszącym miano ,,Małego Wawelu” zaś wtedy, przed 596 laty - miejscu równie ważnym, strategicznym dla wydarzeń grunwaldzkich.

W uroczystościach wziął udział Burmistrz Miasta Niepołomice wraz z innymi przedstawicielami władz oraz mieszkańcy Niepołomic. Panią Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Chełmie, Izabelę Michalską z Czyżewskich oraz Oddział Związku w Chełmie reprezentował Pan Paweł Czyżewski herbu Drya.

Członkowie krakowskiego Oddziału ZSzP przybyli na uroczystości w słusznej liczbie. Pojawiło się również kilka osób z Towarzystwa Ziemiańskiego oraz niezrzeszeni przedstawiciele środowiska szlacheckiego.




A oto przebieg wydarzeń:
Chór z Krakowa „Canticum Novum” pod batutą Pani Elżbiety Ptak rozpoczął uroczystości „Bogurodzicą”.

Nestor polskiego słowa, Pan Roman Hnatowicz z Krakowa przybliżył historię powstania Hymnu "Bogurodzica" oraz odczytał fragment opisu bitwy pod Grunwaldem z powieści Henryka Sienkiewicza ,,Krzyżacy”.

Antropolog kultury i krytyk sztuki Pan Seweryn Aleksander Wisłocki opowiedział o znaczeniu i roli Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Następnie Prezes krakowskiego Oddziału ZSzP, Pani Norberta Tendera z Mocarskich dokonała otwarcia wystawy pt. ,,Szlacheckie Herby” oraz przybliżyła zebranym charakter  ekspozycji.

Jak wspomniano podczas przemówienia: "(...) W ramach naszej działalności, związanej z krzewieniem kultury, historii, sztuki i pamiątek dziedzictwa narodowego wśród obecnych oraz następnych pokoleń Polaków, krakowski Oddział Związku Szlachty Polskiej zorganizował niniejszą wystawę. Ma ona charakter historyczno - edukacyjny, nie posiada wielkich walorów artystycznych, przedstawia czytelną treść herbów, przy których zostały pominięte wszelkie elementy zdobiące (...). Obrazki z herbami są kolorowe, oprawione w ramki z drewna (...) Wystawa „Szlacheckie Herby” przedstawia:

po pierwsze: trzy herby miast: Krakowa, Gdańska i Niepołomic,
po drugie: znak naszego Związku,
po trzecie: pięć herbów Członków Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej z siedzibą w Gdańsku
po czwarte: dwadzieścia herbów Członków i Sympatyków Związku Szlachty Polskiej z Krakowa

Wystawa została umieszczona w reprezentacyjnej sali Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Wielkie podziękowania składamy Członkom Związku z Krakowa i ich Rodzinom za czynną pomoc w pracach organizacyjnych, jak również za wspieranie naszych prac, sercem i słowem. Dzisiejsza wystawa wpisuje się w historię naszego Oddziału, w historię zamku i miasta Niepołomice.

Następnie, prelekcję pt. „Słowo o herbach” wygłosił Pan Maciej Saryusz-Romiszewski, Sekretarz Oddziału ZSzP.


Chór „Canticum Novum” zaprezentował 3 pieśni Krzysztofa Klaborza z XVI wieku:
- ,,Słuchajcie mię, wszystkie kraje",
- ,,Szerokie sarmackie włości",
- ,,Sławne potomstwo Lechowe".

Spotkanie zakończyliśmy podziękowaniem i zaproszeniem uczestników na uroczystości związane z kolejną rocznicą Bitwy pod Grunwaldem, które planujemy zorganizować za cztery lata, w okrągła 600. rocznicę. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich Członków Związku i Sympatyków. Bardzo udane spotkanie zakończyliśmy rozmową przy lodach i kawie.

 

Norberta Tendera z Mocarskich herbu Łada
Prezes
Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com