Kronika

 

22 grudnia 2004 r., Związek Szlachty Polskiej Oddział w Krakowie z wizytą w Nowym Sączu u Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Sandeckiej.

Dnia 20 grudnia 2004 r. zadzwonił ks. Jerzy Kontkowski h. Ostoja ze Zgromadzenia Księży Jezuitów w Krakowie i zaprosił nas do Nowego Sącza na uroczystości, które miały miejsce w gmachu Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów im. ks. Piotra Skargi.

Dnia 22 grudnia delegacja Związku Szlachty Polskiej Oddział w Krakowie w składzie: pp. Norberta Tendera, Janusz Janota Bzowski z synem i Adam Koczan-Koczanowski z wnukiem, udała się do Nowego Sącza.

W Nowym Sączu przyjęto nas serdecznie. Po przyjeździe zatrzymaliśmy się przez chwilę w gabinecie dyrektora Szkoły ks. dr. Kazimierza Michalca, SJ.


Dokładnie o godzinie 16:00 przybyła po nas asysta z berdyszami i długim korytarzem, pięknie odnowionym, zaprowadziła do lochów. Przed wejściem do lochu z czerwonej cegły i o półkolistym sklepieniu stało dwóch strażników z halabardami i powitało okrzykiem: "szlachetni goście nadchodzą ! Bractwo ! Baczność ! Wchodzą goście ! ".

Nastąpiło powitanie i odśpiewano "Bogurodzicę". Uroczystość sprawnie prowadził, z zachowaniem ceremoniału rycerskiego pan mgr Marek Lebdowicz, który podsumował pracę bractwa za miniony rok.

Następnie odbyły się pokazy walk turniejowych w strojach rycerskich, na miecze i duże tarcze, przy muzyce "Carmina Burana".

Podczas walk - szkód nie stwierdzono.

Po walce przystąpiono do nadania stopnia giermka Nowicjuszom Bractwa. Dyplomy wręczał giermkom przebrany w kontusz szlachecki Wielmożny Pan Janusz Janota Bzowski h. Nowina, Członek naszego Związku, dając nowicjuszom do uściśnięcia  rękojeść szabli. Każdy otrzymał egzemplarz "Verbum Nobile" oraz życzenia świąteczne od Związku Szlachty Polskiej.

Część oficjalną zakończono wspólną modlitwą "Ojcze Nasz" po łacinie.

Następnie przystąpiliśmy do wieczerzy. Podano chleb ze smalcem, kwas chlebowy, zupę chlebową, pęczak z mięsem, ogórki i grzyby marynowane. Na deser podano toruńskie pierniki i kunsztownie wypieczone z ciasta figury św. Jerzego. Zastawa stołowa i łyżki wykonane były z drewna. Wszystkie potrawy przyrządzono znakomicie.

Na zakończenie podziękowałam uczestnikom i organizatorom za serdeczną gościnę. Asysta z berdyszami odprowadziła nas do gabinetu ks. Dyrektora. Z żalem opuszczaliśmy zabytkowy zespół budynków i najstarszy kościół pod wezw. Św. Ducha w Nowym Sączu, którego historia sięga XIV wieku.

Norberta Tendera z Mocarskich
Prezes ZSzP Oddział w Krakowie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com